Popis částí školního mikroskopu pro ZŠ a SŠ

1Okulár

je čočka či jejich soustava, do které se díváme při pozorování objektů v mikroskopu (z latinského ocularis – oční).

2Okuláry

jsou vyměnitelné a mají různá zvětšení. V balení školního mikroskopu obvykle najdeme dva okuláry. Například u školního mikroskopu Student I a Student III jsou okuláry se zvětšením 10x a 16x.

3Barlow nástavec

nebo čočka bývá vsunuta do okulárové objímky mikroskopu a jeho vyšroubováním a vešroubováním se znásobuje zvětšení okuláru. Celkové zvětšení dané okulárem a objektivem lze např. zdvojnásobit.

4PC okulár

se umístí do okulárové objímky místo standardního okuláru, díky tomu můžete na monitoru PC nebo notebooku sledovat obraz z mikroskopu, pořizovat fotografie či videozáznamy.

5Okulárová objímka

nebo také tubus mikroskopu slouží ke vložení okuláru a zajištění jeho správné pozice.

6Hlava mikroskopu

bývá ve třech variantách. Školní mikroskopy jsou většinou vybaveny monokulární hlavicí (viz. obrázek), další možnost je binokulární hlavice pro pozorování oběma očima (např. Student Bino, Analyth Bino) a nakonec trinokulární hlavice se dvěma okuláry a navíc třetí tubus pro kameru či fotoaparát (např. Analyth Trino).

7Objektivový revolver

je nosič objektivů, který slouží k jejich změně. Ta se provede otočením objektivu. Pokud je objektiv ve správné poloze ucítíte cvaknutí. Objektiv je nejdůležitější část mikroskopu, určuje společně s okulárem (Barlow nástavcem) zvětšení a kvalitu výsledného obrazu. Nejpoužívanější zvětšení objektivů u školních mikroskopů jsou 4x, 10x, 40x.

8Stolek mikroskopu

slouží k uložení pozorovaného objektu. Jsou k němu přichyceny pružinové držáky preparátu nebo lépe křížový stolek.

9Kolečko hrubého posuvu ostření

je určeno k rychlému zaostření pozorovaného objektu, který následně doostříte jemným posuvem. Jedná se o nadstandardní funkci např. u Studentu III, Studentu 303 nebo Studentu Bino. Běžné školní mikroskopy jsou vybaveny pouze jednostupňovým posuvem např. Student I nebo Student VI.

10Kolečko jemného posuvu ostření

se používá k přesnému doostření pozorovaného objektu následující po hrubém zaostření. Jedná se o nadstandardní funkci např. u Studentu III, Studentu 303 nebo Studentu Bino. Běžné školní mikroskopy jsou vybaveny pouze jednostupňovým posuvem např. Student I nebo Student VI.

11LED osvětlení (procházející světlo)

osvětluje objekt bílým světlem zespod (vhodné pro preparáty). Osvětlení je klíčový bod u mikroskopu. LED osvětlení je u školních mikroskopů ideální volba. Bíle zabarvené a studené světlo je příjemné pro oči, vyniká dlouhou životností a minimální spotřebou. Ideální jsou dva zdroje světla (spodní a horní) + regulovatelná intenzita např. Student I, Student III, Student 303, Student Bino nebo Student 102.

12Základna mikroskopu

je spodní část mikroskopu, ve které je umístěný osvětlovací systém a prostor pro baterie. Optimálně má školní mikroskop dva zdroje energie (baterie + z el. síť). Napájení bateriemi zajistí osvětlení i v prostorech bez přístupu k el. energii nebo v terénu.

14El. adaptér

slouží k připojení mikroskopu do el. sítě.

15Prostor pro baterie

napájející osvětlení mikroskopu. Moderní LED osvětlení má minimální spotřebu a vydrží velmi dlouho. Baterie se mění spíše jako prevence před „vytečením“ (např. na konci školního roku) než z důvodu jejich vybití. Baterie většinou nebývají v baleních mikroskopů obsaženy, dokupují se zvlášť.

16Sklíčka a preparáty v plastové krabičce

jsou standardní výbavou školního mikroskopu, žáci a studenti tak mohou ihned začít s mikroskopem pracovat.

 

 

17Kondenzorová čočka

zajistí efektivnější využití světla, což je užitečné zejména při větších zvětšeních.

18Regulátor intenzity osvětlení

umožňuje zvýšením/snížením napětí nastavit ideální intenzitu osvětlení. Regulátor (dimmer) je velmi praktická součást kvalitního školního mikroskopu.

19Barevné filtry

umístěné pod stolkem mikroskopu pomohou dosáhnout lepšího kontrastu a zvýraznit detaily při pozorování jasných a průhledných preparátů.

20LED osvětlení (dopadající světlo)

osvětluje objekt bílým světlem shora (což je vhodné pro neprůsvitné 3D objekty). Osvětlení je klíčový bod u mikroskopu. LED osvětlení je u školních mikroskopů ideální volba. Bíle zabarvené a studené světlo je příjemné pro oči, vyniká dlouhou životností a minimální spotřebou. Ideální jsou dva zdroje světla (spodní a horní) a navíc regulovatelná intenzita např. Student I, Student III, Student 303, Student Bino nebo Student 102.

21Přepínač osvětlení

spodního (11) pro průsvitné preparáty a horního (20) pro neprůhledné (3D) objekty. Přepínač osvětlení školního mikroskopu umožňuje i kombinaci horního a spodního osvětlení pro poloprůhledné preparáty.

22Inkubátor pro líheň garnátů

slouží ke klasickému školnímu experimentu, kdy žáci sledují líhnutí larev garnátů. Součástí dodávky školních mikroskopů Student je PDF průvodce dalšími experimenty a návod na tvorbu vlastních preparátů.

23Pinzeta a další mikroskopické nástroje

 jsou standardní výbavou školního mikroskopu. Žáci či studenti tak mohou ihned začít s mikroskopem pracovat.

24Mikrořezák

a další mikroskopické nástroje jsou standardní výbavou školního mikroskopu. Žáci či studenti tak mohou ihned začít s mikroskopem pracovat.

25Lahvičky se vzorky

např. kvasnice, vajíčka garnátů, mořská sůl, gum médium (pro přípravu trvanlivých preparátů).

26(Y). Křížový stolek

slouží pro uchycení a posun mikroskopického preparátu. Na rozdíl od pružinových držáků křížový stolek umožní komfortní práci s preparátem. Šrouby bočního a vertikálního posunu slouží k přesnému a pohodlnému posunu preparátu. Studenti se tak snáze budou v preparátu orientovat

 

A. Šroub pro boční posun preparátu
B. Šroub pro vertikální posun preparátu
X. Zajišťovací šroub
 

Doporučené mikroskopy a jejich hodnocení učiteli

Doporučené přístroje dlouhodobě fungují ve stovkách školních zařízení po celé republice. Jak sami uživatelé uvádějí, jejich nejvyšším kladem je nadstandardní výbava, snadné ovládání, kvalitní materiál i zpracování, splnění očekávaných technických parametrů, možnost provozu na baterie, kvalitní osvětlení a ostrý obraz.